دسته بندی کالاها

ورود به سایت

بازنشانی رمز عبور

تا کنون ثبت نام نکرده اید؟ثبت نام

عضویت

عضویت به عنوان فروشنده

شماره موبایل یا ایمیل را وارد کنید

پسورد را وارد کنید

ثبت نام

https://virasn.com/فروشگاه /

سبد خالی

ویرا سیستم نادین virasn.com

انواع سیستم های امنیتی هوشمند

مقدمه ای از انواع سیستم های امنیتی هوشمند

به دنبال افزایش ساختمان سازی در شهرها، محافظت از این ساختمان ها، از دغدغه های مالکین شده و نگرانی های عمیقی ایجاد کرده است. این نیاز ما را وا می دارد تا بیشتر به سمت انواع تجهیزات هوشمند و به خصوص سیستم ها و سنسور های امنیتی برویم. هدف اصلی تجهیزات سیستم های هوشمندسازی ساختمان ها و BMS نیز ایجاد امنیت و آسایش برای ساکنین می باشد که از مهم ترین ویژگی های ساختمان های هوشمند است. کنترل شرایط امنیتی با تجهیزات هوشمند به این صورت است که  با استفاده از اتصال سیستم های امنیتی به تلفن همراه، کاربر را قادر می سازد تا به سادگی نظارت کامل را از راه دور بر ساختمان خود داشته باشد.

و این سوال همواره مطرح است که چرا تا زمانی که دچار مشکل نشویم نسبت به آن موضوع بی اهمیت هستیم؟

و اینکه چقدر امنیت منزل یا محل کارمان که با ارزش ترین دارایی های ما در آن قرار دارد برایمان مهم است؟

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع تجهیزات و سیستم ها و سنسور های امنیتی و ایمنی هوشمند و نیز نقش آن ها در حفاظت از اماکن مختلف آشنا کنیم.

انواع سیستم ها و سنسور های محیطی و امنیتی هوشمند

سنسورهای محیطی و امنیتی جزء دسته سنسورهایی محسوب می شوند که جهت ایمنی و امنیت محیط پیرامونی مان به کار گرفته می شوند. این سنسورها به دو بخش سنسورهای امنیتی و سنسورهای ایمنی دسته بندی می شوند.

سنسورها یا ماژول های امنیتی شامل دوربین های هوشمند، سنسور حرکت، درب و پنجره، سنسور لرزش و نیز آژیر خطر و به طور کل دزدگیرهای هوشمند می باشند.

بخش دیگر سنسورهای محیطی امنیتی، ماژول های ایمنی می باشند که شامل سنسور شدت نور، سنسور دما و رطوبت، سنسور تشخیص نشت آب، سنسور تشخیص نشت گاز، سنسور تشخیص نشت مونوکسید کربن، سنسور دود و یا اعلان حریق و قطع کن شیرفلکه گاز یا آب است.

 هر کدام از این تجهیزات نقش امنیتی و ایمنی خود را در هنگام خطر در محیط ایفا کرده و به کاربر از طریق ارسال پیام به موبایل اطلاع رسانی می کنند. در ادامه با تعاریف هر کدام از سنسورها آشنا می شوید:

دوربین هوشمند

 از مهم ترین انواع سیستم ها و سنسور های محیطی و امنیتی هوشمند می باشد. دوربین های مداربسته هوشمند جز تجهیزات حفاظتی و امنیتی پیشرفته محسوب می شود که جهت کنترل تردد، مراقبت و حفاظت از اماکن عمومی و خصوصی و نیز پرستاری و مراقبت از راه دور کودکان و سالمندان به کار می رود. از طریق دوربین ما قادر به بررسی فعالیت های جاری در ملک خود و همچنین اتفاقاتی که در گذشته افتاده است، هستیم. شما به راحتی می توانید از هر جای دنیا محیط مورد نظر خود را روی اپلیکیشن مخصوص موبایل مشاهده و رصد کنید. حتی ارتباط صوتی دو طرفه ای را نیز با ساکنین در محیط داشته باشید. این ویژگی باعث شده که به دوربین ها دوربین های مراقبت از کودک و سالمند نیز اطلاق گردد. چرا که به راحتی امکان مشاهده و نیز مکالمه دو طرفه با محیط می توانید داشته باشید.

سنسور حرکت هوشمند

سنسور حرکت یکی از تجهیزات امنیتی خانه هوشمند محسوب می شود. وظیفه اصلی سنسور حرکت هوشمند، تشخیص حرکت است. شما می توانید با استفاده از این سنسور در نقاط مختلف منزل یا محل کار خود که ضریب امنیتی پایین تری دارد، امنیت فضای مورد نظرتان را تامین کنید.

این سنسور با تشخیص حرکت، با ارسال پیام به گوشی کاربر، وی را از وقوع حادثه مطلع می سازد. همچنین این سنسور را می توان در سناریوهای مختلف آسایشی و امنیتی استفاده نمود تا در هنگام عبور افراد از جلوی آن، دستورات گوناگون بر حسب نیاز کاربر اجرا شود. بطور مثال هنگام وارد شدن به سرویس بهداشتی چراغ و هواکش به ‌صورت خودکار روشن شده و اسپیکر سقفی داخل سرویس موزیکی دلنشین را اجرا کند. یا به هنگام تنظیم آن در مد امنیتی، به محض تشخیص حرکتی مشکوک آژیرها را به صدا در آورده و از طریق اپلیکیشن نصب شده بر روی موبایل، کاربر را از این خطر مطلع سازد.

همچنین این سنسور می‌تواند برای روشن کردن لامپ‌های یک اتاق به صورت خودکار هنگامی که کسی قدم به درون اتاق می‌گذارد، بکار رود. یا می‌توان از این سنسور برای هشدار دادن به صاحب خانه مبنی بر تشخیص حرکات مشکوک استفاده کرد.

سنسور درب و پنجره هوشمند

این سنسور بخشی از سیستم امنیتی و آسایشی خانه هوشمند است.سنسور در و پنجره هوشمند را می توان در مدهای امنیتی و آسایشی فعال کرد. به این صورت که در مد امنیتی اگر درب یا پنجره ای باز شود کاربر را از طریق گوشی همراه و یا سیستم آژیر مطلع می کند. یا در حالت آسایشی در هنگام شب و با ورود به منزل با باز شدن درب چراغ های منزل روشن می شود. این سنسور برای نظارت بر درها، پنجره ها و هر شی دیگر که نیاز به باز و بسته شدن دارند استفاده می شود.

سنسور لرزش هوشمند

یکی از روش های قدیمی و مؤثر سارقین منازل، شکستن شیشه پنجره برای ورود به خانه است. سنسور شکست شیشه یا همان سنسور لرزش، حساس به لرزش و شکستن شیشه و صوت حاصل از آن می‌باشد. این سنسور با ایجاد لرزش بر روی نقطه نصب شده، پیام هشداری به سیستم امنیتی ارسال کرده و سیستم، کاربر را از وقوع خطر مطلع می‌سازد. همچنین در صورت اتصال به آژیر خطر، صدای آژیر فعال شده و کل محیط را از وجود خطر آگاه می سازد.

آژیر خطر هوشمند

از دیگر انواع سیستم ها و سنسور های ایمنی هوشمند می توان به آژیر خطر هوشمند اشاره کرد. با بکارگیری این ماژول و اتصال آن به سیستم امنیتی در صورت ایجاد خطر حس شده توسط دیگر سنسورها، آژیر به صدا در می آید. میزان این آژیر را می توان کاهش یا افزایش داد. می توان ملودی های مختلفی برای این آژیر تعریف کرد. با داشتن آژیر خطر در منزل می توانید با خیال راحت به مسافرت بروید.

سنسور شدت نور هوشمند

توسط سنسور شدت نور هوشمند می توان میزان روشنایی یک اتاق را اندازه گیری نمود. این سنسور می تواند با سنسورها و ماژول های دیگر، بخشی از یک سناریو خانه هوشمند باشد، که باعث کنترل سیستم روشنایی فضای مورد نظر شده و از هدر رفت انرژی برق جلوگیری می کند. این سنسور را می توانید براحتی در محل مورد نظر خود نصب و یا بعد از مدتی آن را جا به جا نمایید.

سنسور دما و رطوبت هوشمند

سنسور دما و رطوبت هوشمند تغییرات و میزان دما و رطوبت اتاق را مشخص می کند. به عبارتی این سنسور برای پایش دما و رطوبت به کار می رود. این سنسور هوشمند به کاربر اجازه می دهد تا سناریوهای مختلفی به ویژه برای بخش سرمایش گرمایش محیط مورد نظر ایجاد کرده تا تهویه هوای مطبوعی به صورت خودکار در محیط وجود داشته باشد.

سنسور تشخیص نشت آب هوشمند

یک سنسور بیسیم جهت تشخیص نشت آب می باشد. این سنسور به طور معمول در آشپزخانه، رختشورخانه و هر جایی در خانه هوشمند که احساس می کنید امکان نشت و ترکیدگی لوله آب وجود دارد به کار می رود. عملکرد سنسور به این شکل است که هنگام وقوع نشتی آب، این سنسور شروع به آلارم زدن می کند و سریعا پیغامی را به گوشی کاربر ارسال می کند. همچنین در صورت استفاده از شیربرقی سر راه ورودی فلکه آب، سریعا دستور قطع آب اصلی ساختمان را صادر کرده و شیربرقی این کار را سریعا انجام می دهد.

سنسور تشخیص نشت گاز هوشمند

 قابلیت تشخیص نشت گازهای مشتعل شونده را دارد. به این صورت که در صورت تشخیص نشت گاز در منزل یا محل کار، بلافاصله این سنسور متوجه شده و پیغامی بر روی گوشی کاربر ارسال می نماید. سنسور هوشمند تشخیص نشت گاز این قابلیت را دارد که در صورت وقوع حادثه فرمان های مختلفی به سایر افراد خانه هوشمند ارسال کند. مثلا می توان طوری برنامه ریزی کرد که بلافاصله بعد از نشت گاز، شیر اصلی گاز خانه توسط شیر بازویی بسته شود و حتی پنجره ها به صورت خودکار باز شده تا هوای تازه به فضا وارد شود و در نتیجه باعث جلوگیری از انفجار احتمالی شده و به صورت ایمن از خانواده محافظت می کند.

سنسور دود هوشمند

یا همان سنسور اعلان حریق هوشمند بخشی از سیستم امنیتی خانه هوشمند محسوب می شود. این سنسور در صورتی که دود در محلی جمع شود قادر به تشخیص آن بوده و بلافاصله آژیر آن به صدا در آمده و به وسیله پیام ارسالی به اپلیکیشن خانه هوشمند، کاربر را از این واقعه مطلع می سازد. بدین گونه کاربر از وقوع آتش سوزی در منزل یا محل کار از راه دور مطلع می گردد. به عبارتی سیستم های اعلان حریق هنگامی که دود، آتش و سایر موادی از این قبیل در محیط پخش می شوند، می توانند به انسان هشدار و پیام خطر بدهند. بکارگیری این سنسور یکی از مطمئن ترین روش ها جهت به حداقل رساندن خسارات و تلفات ناشی از آتش سوزی در ساختمان به حساب می آید.

سنسور تشخیص گاز مونوکسید کربن هوشمند

برای محاسبه میزان مونوکسید کربن در محیط به کار می رود. این سنسور شامل یک سنسور الکترو متریکال می باشد و به صورت چراغ چشمک زن و بوق زدن در محیط و در اپلیکیشن به شما اخطار می دهد و به گونه ای طراحی شده که در هر محیطی قابل نصب می باشد.

شیر برقی هوشمند

به عنوان یک گجت مکمل سیستم امنیتی به حساب می آید. به عبارتی اگر زمانی نشت گاز و یا آب در محل مورد نظر رخ دهد بعد از اطلاع، به سرعت، وارد عمل شده و شیر ورودی گاز و یا آب را می بندد و از وقوع حادثه های ناگوار جلوگیری می کند.

دستگیره دیجیتال

 یکی از تجهیزات امنیتی خانه هوشمند است که با نصب بر روی درب ورودی واحد، امنیت و آسایش را برای شما به ارمغان می آورد. این دستگیره ها با بالاترین ویژگی ها و ضرایب امنیتی تولید شده و دارای امکانات متنوعی همچون اثر انگشت، پین کد، کارت و اپلیکیشن موبایل جهت باز کردن درب بوده و حتی در برخی دستگیره ها، چشمی و مانیتور دیجیتال هم تعبیه شده است.

نتیجه گیری از مقاله معرفی انواع سیستم های امنیتی هوشمند

امروزه از بهترین روش های حفظ و ارتقا امنیت استفاده از سیستم های حفاظتی هوشمند و سنسورهای امنیتی در ساختمان ها است. با سیستم های امنیتی خانه هوشمند و بکارگیری انواع سنسور های امنیتی مختلف و کاربردی و قابلیت فرمان دادن به تجهیزات دیگر می توان امنیت منزل یا فضای مورد نظر را به طور کامل تامین کرد. طوری که با خیال راحت بتوان منزل خود را ترک کرده و حتی به مسافرت رفته تا خانه هوشمند مانند یک نگهبان از خانه یا محل کار محافظت کند.

و به این مهم که رسیدن به بالاترین سطح امنیتی برای اماکن مورد نظر است، دست یافت تا با تامین حداکثری امنیت ، چه در زمان حضور در ساختمان و چه به هنگام ترک آن، نسبت به امنیت آن آسوده خاطر بوده و هیچ گونه دغدغه و نگرانی ای بابت آسیب های احتمالی بیرونی نداشته باشیم.

اشتراک گذاری

با استفاده از روش های زیر میتوانید این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

Share on twitter
Share on telegram
Share on email
Share on whatsapp